Streda 18.7.2018   oslavuje Kamila zajtra pozýva na pivo Dušana

6919 podnikov 

Tvoj pivný sprievodca Slovenskom

Degustácia Donovaly - Hajlander 14°

http://www.kamnapivo.sk/webtron/degustacia-donovaly-hajlander-14.html

10. január 2017, 00:10
bobo wbm
Degustácia Donovaly - Hajlander 14°

HajlanderDonovalského pivovaru nie je cit. "jedinečný", teda ak sa bavíme o niečo viac ako priemernom pive, alebo tým, že bol uvarený zo siedmych druhov sladu, toto nie je podľa mňa  jedinečnosť, tak ako nie je jedinečnosť označenie "tmavý špeciál" :). Nie, nechcem rýpať, len niekedy "ospevovanie" produktov našich slovenských minipivovarov sa mi javí ako zavádzanie potencionálnych konzumentov (nie je to jeden prípad, ak pivovar označuje svoje pivo ako najlepšie čo doma máme, jedinečné,...). Môj názor, pohľad na túto verziu čiernej ipy je asi takýto... fajn bezproblémová, mierne nadpriemerná verzia Black IPA (aj ako CDA) American Stout, nič viac, nič menej. 

 

 

PIVOVAR: Donovalský pivovar a. s., Tomášikova 50/c, Bratislava, prevádzka - Donovaly - rekreačná oblasť 167, 976 39 Donovaly, Slovensko
NÁZOV: Hajlander 14°
TYP PIVA: Black IPA (aj ako Cascadian Black Ale) ,  American Stout
ALKOHOL: 5,5%
STUPŇOVITOSŤ: 14°
BALENIE: 0,33l sklenená fľaša hnedej farby
ZLOŽENIE: voda, 7 druhov sladu, chmeľ, kvasnice
DÁTUM SPOTREBY: 30. 09. 2016
DÁTUM DEGUSTÁCIE: 06. 09. 2016
POČET DEGUSTÁTOROV, KTORÍ HODNOTILI: 1
TEPLOTA PIVA: 9°C
NÁKUP: Drinkshop, Trenčín
CENA: 2,55€

 

 

 

1. Aróma (1 - 10b.) : 7.5

Vôňa po praženom jačmeni, káve, horká čokoláda, mierne sladová, jemné náznaky chmeľovej 

stopy po živici .

2. Farba (1 - 3b.) : 3

Tmavohnedá, až čierna, nepriehľadné, mierny rubínový odlesk.
3. Pena (1 - 3b.) : 3

Vyššia béžová, hustejšia, tvorená drobnými bublinkami, trvácna, zanecháva stopy. 
4. Chuť (1 - 20b.) : 13

Stredne výrazný sladový základ na ktorý je naviazaná dosť výrazná kávovinová stopa, chmeľová horkosť sa postupne, ale len mierne prediera, mierne trávnaté, živičné, objavuje sa aj k stopa po tmavom lesnom ovocí.
5. Horkosť (1 - 4b.) : 3

Prevláda kávovinová horkosť po praženom jačmeni, slade.
6. Pocit v ústach (1 - 4b.) : 3

Stredne plné telo, hladké, sýtenosť nižšia, na chvostíku dlhšia kávovinová stopa.
7. Celkový dojem (1 - 6b.) : 4

Príjemná bez prekážok pitelná "čierna ipa", nič viac, nič menej, tak ako som to spomínal na začiatku. Trochu mi viac prekážala kávovinová stopa, resp. chuť po káve, espresse, iste je to sprievodným znakom, ale ja si predstavujem "čiernu ipu" kde prevládajú chmeľové horké citrusové chute, káva je v úzadí, resp. sa objaví len minimálne. Nič jedinečné, ale predsa "slušný tmavý špeciál".
HODNOTENIE: 36,5 - 73 - 7,3/10

 

Pozn.: Po diskusii s oslovenými som prehodnotil zaradenie v štýle, ktorý som ako sa zdá chybne určil. Poznatky, ktoré sú uvedené vyššie však odrážajú moje (možno aj chybné) vnemy, postrehy, zistenia v danom čase a v danej kondícii zmieneného piva. Degustácia a zápis je z 6. septembra 2016 a niet na tom čo spätne korigovať (okren štýlu). Iste sa k tomuto pivu rád vrátim (v šuplíku mám niekoľko popisov pív z tohto pivovaru, tak dúfam, že sa trafím do štýlu :) ).  Mýliť sa môžeme. Jedine na záver asi toľko: "Nič jedinečné, ale predsa slušný american stout".

Ak tu tvoj obľúbený podnik nie je, pridaj ho a budeš jeho zakladateľom. Páči sa ti KamNaPIVO? Povedz o ňom kamarátom.Čo zlepšiť? Sme zvedaví na tvoj názor.
Uvádzané informácie pochádzajú v prevažnej miere od verejnosti, preto nemôžeme garantovať ich pravdivosť a presnosť. Každý môže údaje aktualizovať.
Obsah týchto stránok je chránený autorským zákonom © Použitie pre iné ako osobné účely je bez povolenia prevádzkovateľa zakázané.
Reklama na portále