XII. Homebrewers International Competition Hungary - 2024 Budapest
V sobotu 11. mája vyvrcholila najväčšia maďarská medzinárodná súťaž domáceho piva
XII. Házisörfőzők Nemzetközi Versenye -
XII. Homebrewers International Competition Hungary - 2024
konaná v priestoroch bývalého budapeštianskeho pivovaru v ktorom momentálne sídlia dva remeselné pivovary, Mad Scientist a Horizont Brewing.
Od roku 2012 (vtedy sa konal prvý ročník v pube Piritós) to bol už dvanásty ročník a tak sa radí medzi najstaršie európske súťaže doma vareného piva. Organizátorom je maďarské združenie domácich varičov piva Első Magyar Házisörfőző Egyesület. Súťaž je zaradená v kalendári American Homebrewers Association (AHA).
V tomto ročníku v deviatich kategóriách / stoloch bolo posúdených 282 vzoriek pív (prihlásených bolo 300) z jedenástich krajín (z Rakúska 7, Bulharska 3, Chorvátska 6, Českej republiky 4, Fínska 31, Nemecka 1, Grécka 1, Maďarska 235, Poľska 1, Slovenska 6 a Švajčiarska 1). Mierne ma mrzí, že zo Slovenska boli len dvaja účastníci, ktorí poslali (vďaka vám páni!) celkovo 6 vzoriek (v štýloch Vienna Lager, American IPA, Hazy IPA a German Pils), je to škoda, že účasť našich bola taká chabá. Na druhej strane táto informácia ma nabudila tak, že budem musieť viac spropagovať túto kvalitnú medzinárodnú súťaž, tak ako to bolo v minulosti, kde slovenskí domovariči piva hojnejšie prispievali svojimi pivami a získavali aj ocenenia na "bedni"(niečo o úspechoch nájdete napríklad TU,alebo TU)
Počas troch dní sa hodnotili súťažné pivá na deviatich "stoloch"...
Table 1 - Nemecké, české a medzinárodné pivá (46vzoriek)
Table 2 - Britské pivá (30 vzoriek)
Table 3 - Americké pivá (29 vzoriek)
Table 4 - Belgické pivá (10 vzoriek)
Table 5 - IPA (44 vzoriek)
Table 6 - Kyslé, brett a špeciálne pivá (46 vzoriek)
Table 7 - Ovocné a korenené pivá (34 vzoriek)
Table 8 - Silné pivá (29 vzoriek)
Table 9 - Pšeničné pivá (14 vzoriek)
Celkovo pivá (uložené v chladiakoch, roztriedené podľa kategórií a označené kódom) posudzovalo až 99 hodnotiteľov, tretina boli držitelia certifikátu, resp. čakatelia na BJCP a tretinu tvorili skúsení hodnotitelia s viacročnou praxou. Vzorky súťažných pív boli označené kódom, takže okrem zaradenia štýlu hodnotitelia o vzorkách nemali iné informácie. Hodnotenie prebiehalo podľa odporúčaní a štandardov medzinárodne uznávaného BJCP výlučne cez elektronický systém, ktorý sa na súťaži už v minulosti osvedčil (jedinou nevýhodou softvéru bolo, že bol nastavený len v maďarskom jazyku), celkovo fungoval bezchybne, aj keď niektorí hodnotitelia mali menšie problémy s prihlásením sa do systému, ale tieto výpadky sa riešili priebežne.
Hodnotiace komisie boli zložené z piatich školených hodnotiteľov, kde minimálne jeden z nich mal osvedčenie BJCP, pokiaľ hodnotenie súťažnej vzorky malo v počte bodov rozdiel 10 a viac bodov, riešilo sa to s organizátormi Tamásom Merczelom a Viktorom Postaom a až po vzájomnej dohode sa určilo bodové hodnotenie. Najlepšie pivá zo "stolov" sa mohli odporúčať na hodnotenie do hodnotenia mini BoS z ktorého vzišiel víťaz "stola", teda kategórie. Následne víťazné pivá automaticky postúpili do záverečného hodnotenia Best Of Show, kde porota vyhodnotila a vybrala najlepšie pivo súťaže.
Viktor Posta a Tamás Merczel (foto: Anikó Lehtinen/Olutposti.fi)
Z môjho pohľadu, pivá, ktoré som hodnotil v kategóriách 8 a 7 vykazovali celkovo dobré senzorické vlastnosti, aj keď klasicky, tak ako pri domovaričských pivách objavovali sa najčastejšie chyby, bežne oxidácia spôsobená pri plnení, oxidácia spôsobená pri suchom chmelení, ale aj v nevhodnom zaradení do súťažnej kategórie (najčastejšie pri pivách z kategórie 8). V každom prípade z dvadsiatky súťažných vzoriek, ktoré som v základných kolách hodnotil, môžem konštatovať, že len jedno malo výrazné chyby spôsobené bakteriálnou infekciou, ostatné dosahovali priemerné a viac ako priemerné senzorické hodnotenia.
Hodnotitelia mali pre svoju prácu dobré podmienky, dostatok časového priestoru na zápisy, degustačné sústa boli priebežne dopĺňané, bol poskytnutý aj obed. Organizátor zabezpečil hodnotiteľom tričká s logom súťaže a praktické otváraky, je to veľmi dobrý zvyk, ak nič iné, tak vám ostane pekná pamiatka :). Jediná moja výhrada bola k priestoru, ktorý sa mi videl dosť stiesnený (kde na jednom stole sa tiesnilo až päť hodnotiteľov s laptopmi, plus degustačné poháre, misky so sústom). Inak organizačne súťaž prebehla vo vysokom štandarde.
Súčasťou súťaže bol aj sprievodný program, kde prítomní si mohli vypočuť prednášky o špeciálnych sladoch Weyermann, v stánku Fehér Nyúl vyskúšať si a poučiť sa o najčastejších chybách pív , získať informácie o kvasinkách f. Fermentis, prezrieť si technológie pivovarov Mad Scientist a Horizont Brewery aj s výkladom, ale aj ochutnať ich pivá, prípadne ochutnať jedlá z foodtracku Zabáljcsak BBQ.
Súťaže sa ako hodnotitelia zúčastnili sudcovia/degustátori zo Slovenska, Michaela Némethová (Table 8, Table 5 a Mini BoS Table 7), Adrán Nagy (Table 1, Mini BoS Table 2), Matúš Kocúr (Table 5), Adam Šulík (Table 2 a BoS), Imrich Nogell (Table 1, Table 7 a Mini BoS IPA) a Peter Bognár (Table 8, Table 7 a BoS).
Komisia Best of Show (foto: Anikó Lehtinen/Olutposti.fi)
Najlepšie pivá z uvedených deviatich kategórií posudzovala sedemčlenná medzinárodná porta v zložení Aniko Lehtinen (HU/FIN), Hristo Tzotchev (BG), Michal Žieliński (PL), Potyondi Attila (HU), zástupca pivovaru Mad Scientist (nepodarilo sa mi získať jeho meno, prepáčte), Adam Šulík (SK) a Peter Bognár (SK), ktorí po pol hodine pod dohľadom :) Tibora Bajkaia našli zhodu, že najlepším pivom tohtoročnej súťaže, držiteľom ocenenia The Grand Champion je belgický dubbel Red Monk od maďarského domovariča Norberta Kovácsa, ktorý získal putovný pohár a ocenenie "The best homebrewer of Hungary 2024". Gratulujem.
Absolútny víťaz Norbert Kovás a Dániel Bart (foto: Anikó Lehtinen/Olutposti.fi)
Celkovú výsledkovú listinu si môžete pozrieť TU a záverečnú fotografiu degustátorov TU.
Vďaka patrí hlavne organizačnému teamu súťaže, všetkým hodnotiteľom a súťažiacim, dúfam, že o rok sa znovu uvidíme!