Popularita nealkoholického piva rastie

V roku 2000 vyrobili slovenské pivovary 19 000 hektolitrov nealkoholického piva, v roku 2004 to bolo už viac ako 90 000 hektolitrov. Tieto čísla sú dôkazom rastúcej obľuby kvalitnej náhrady piva s obsahom alkoholu.
Myšlienka prísť na trh s nealkoholickým pivom nie je vôbec nová, išlo skôr o to, nájsť ideálny spôsob jeho výroby. Taký, aby spotrebiteľ dostal do rúk naozajstné pivo, ktoré chutí a vonia ako pivo. Tým najdôležitejším momentom, o ktorý pri výrobe nealkoholického piva ide je to, aby obsahovalo len stopové prvky alkoholu. Je niekoľko fyzikálno-chemických metód, ako to možno dosiahnuť (odparovanie, reverzná osmóza). Existuje však aj iný spôsob, ktorý využíva pri výrobe nealko piva Pivovar Radegast v Nošoviciach.
Nealkoholické pivo Radegast Birell sa vyrába v licencii v Nošovickom Radegaste od roku 1991. V tom čase takéto pivo varila švajčiarska firma Hurlimann. Otcom technológie bol pivovarnícky odborník Dr. Karl Steiner, ktorý špecifickú prípravu nealkoholického piva uviedol na svet v roku 1962. V roku 1992 v Nošoviciach uvarili prvú várku Birellu. Technológia sa v českých podmienkach vylepšovala len mierne smerom k chuti domácich spotrebiteľov, Česi, rovnako ako Slováci, preferujú výrazne horkejšie pivá, než napríklad Švajčiari.
Výroba Birellu sa odlišuje od bežne používaných spôsobov. Pri jeho výrobe totiž všetko prebieha tak, ako pri výrobe bežného piva s jediným rozdielom. Na kvasení sa podieľajú špeciálne kvasinky, ktoré sú iné, ako štandardne používané pivné kvasinky. Práve tieto kvasinky sú predmetom licencie, ktorú dnes vlastní Carlsberg. Výsledkom je, že nápoj obsahuje výrazne menej alkoholu, len 0,49% objemu, hoci pivo má všetky ostatné vlastnosti tradičného ležiaku.
Birell sa teda vyrába klasickou cestou výroby piva, neprechádza žiadnymi chemickými a fyzikálnymi úpravami. V susednej Českej republike je pivo Radegast Birell lídrom na trhu s nealkoholickými pivami, dosahuje podiel až 70% v tomto segmente.
Objem nealkoholického piva vyrobeného v pivovaroch na Slovensku v hl.:
rok 2000 - 18 960 hl.
rok 2001 - 23 630 hl.
rok 2002 - 62 650 hl.
rok 2003 - 82 220 hl.
rok 2004 - 90 240 hl.