Salónne rozhovory o pive,... s Martinou Nagyovou
Na Salóne Piva v Košiciach ma okrem iných pivovarov zaujal aj experimentálny lietajúci pivovar z Brna Crazy Clown za ktorým stoja dvaja mladý ľudia Martina Nagyová a Jakub Rendl.
Na moje otázky odpovedala Martina.
bobo - Kedy ste sa rozhodli a prečo ísť cestou lietajúceho pivovaru?
Martina - Crazy Clown - Myšlienka lietajúceho pivovaru je pomerne čerstvá. S touto ideou sme sa pohrávali asi od novembra minulého roka. Obaja sme veľkí nadšenci do piva a čím zaujímavejšie chute v ňom dokážeme nájsť, tým viac nás baví. Posledné roky sme sa často účastnili rozličných festivalov malých pivovarov a aktívne sa zaujímali a ochutnávali rozličné druhy a značky, či už zahraničné alebo české a slovenské. Začali sme vyhľadávať produkty, ktoré obsahovali nie celkom typické ingrediencie, ako rôzne koreniny, ovocie, rozličné odrody chmeľov a ich kombinácie a podobne. Úprimne, vždy nás najviac zaujali experimenty zahraničních pivovarov z USA, Škótska, Belgicka alebo Dánska, a dostali sme nápad priviezť podobný koncept do českých a slovenských končín. Tým samozrejme nechceme tvrdiť, že sa u nás varia pivá, ktoré by neobsahovali zaujímavé ingrediencie alebo by neboli chutné. My sme sa však rozhodli to celé poňať trochu extrémnejšie a chceli sme na náš trh dostať pivo, ktoré by ste len tak ľahko na našom trhu nenašli. Tým myslím druhy ingrediencií a ich kombinácie. Tak nás teda napadlo, že prečo si neuvariť vlastné. A keďže sme ešte stále študenti a nedisponujeme veľkými finančními prostriedkami, rozhodli sme sa využiť možnosť "lietať." Je to veľmi príjemný spôsob ako vytvoriť vlastný produkt, navyše keďže sme začiatočníci tak v profesionálnom prostredí získáváme veľmi cenné skúsenosti a učíme sa. Prezentujeme sa ako experimentálny lietajúci pivovar, pretože sa striktne nedržíme žiadnych predpísaných receptov, kombinácie ingrediencií vymýšľame sami a vždy tak trochu čakáme, čo z toho vylezie.
bobo - Čo Vás inšpirovalo k tak zaujímavému názvu pivovaru Crazy Clown?
Martina - Crazy Clown - S názvom Crazy Clown som prišla ja, nakoľko som veľký fanúšik amerického režiséra Davida Lyncha, ktorý v roku 2011 vydal štúdiový album s názvom Crazy Clown Time. Spadá to pod hudobný žáner experimentálnej elektroniky, tak mi to prišlo ako skvelá korelácia myšlienok našich produktov.
bobo - Kto vymýšľa receptúry, koľko pív ste už uvarili a kde?
Martina - Crazy Clown - Receptúry vymýšľame sami, ako som už uviedla vyššie. Samozrejme sa inšpirujeme pestrou ponukou pív, ktoré sú už dnes dostupné, ale ingrediencie sa snažíme doladiť tak, aby sa čo najviac mohlo jednať o unikát. Uvarili sme zatiaľ len 3 druhy piva. S varením sme začali koncom februára v pivovare Velický Bombarďák vo Velkej nad Veličkou, kde sme uvarili kiwi špeciál KiWicked a náš úplne prvý Brewstarter. O pár týždňov na to sme sa vydali opačným smerom na sever Čiech do Frýdlantu, kde sa nachádza Zámecký pivovar Frýdlant, v ktorom sme varili už o niečo väčšiu várku a zatiaľ môžeme prezradiť, že sa bude volať God Is Dead a premiéru bude mať na Salóne piva v Bratislave.
bobo - Na Salóne piva v Košiciac ste predstavil dva pivné špeciály, poviete mi niečo o nich ?
Martina - Crazy Clown - Naše pivné špeciály prezentované na Salóne piva v Košiciach boli úplne prvé pivá, ktoré sme navarili. Sú to vyššie zmienené špeciály Brewstarter a KiWicked. Brewstarter je red belgian single hop ale, použili sme nemecký chmeľ Fantasia. Jedná sa o relatívne novú odrodu, ktorá má jemne smotanovo-karamelový nádych. Použili sme do neho belgické kvasnice a nemecký kláštorný slad, ktorý mu dodal krásnu červenú farbu. Na druhú stranu, KiWicked je pšeničný špeciál s belgickými kvasnicami, použili sme okrem pšeničného aj pale ale slad a vlastnoručne sme odšťavovali kiwi, ktorého šťavu sme pridali, aby získalo kyslastý svieži nádych. Mnoho ľudí to odrádzalo, pretože sa báli, že sa bude jednať o nejaký radler. Obavy však nie sú na mieste, podiel ovocnej zložky je taký, aby nezanikla chuť piva a zostala tam tá príjemná sviežosť.
bobo - Všimol som si, že ste predstavili a doniesli aj pivá z ďalšieho lietajúceho pivovaru Dragonfly, predstavili by ste ho?
Martina - Crazy Clown - Pivovar Dragonfly, ktorý sme doviezli so sebou, je rovnako ako my, pivovar lietajúci. Pochádza z Brna a pivá z tohoto pivovaru považujeme za veľmi chutné a profesionálne uvarené. Prvé pivo, ktoré sme od nich ochutnali, bolo pivo Take off I.P.A - voňavý chutný ale plný ovocných tónov, na chmeli pánovia rozhodne nešetrili. Ihneď bolo jasné, že tento pivovar nebude z tých, ktoré zapadnu v šedi a potom radšej potichu zaniknú. A aj keď varia viac tie klasické štýly, ich pivá sú chutné a zapamatateľné, čo nám veľmi imponuje. Naša spolupráca určite bude trvať aj naďalej a kto vie, možno raz niečo spoločne navaríme.
bobo - Čo plánujete v najbilžšom čase?
Martina - Crazy Clown -Do leta máme v pláne skúsiť ešte pár zaujímavých experimentov a na jeseň by sme chceli začať pôsobiť v Prahe. Čo sa týka našich pív, určite by sme chceli rozšíriť distribúciu na území Slovenska a Českej republiky. Za ten krátky čas sa nám naše pivká podarilo
dostať do poľského Krakova a radi by sme prerazili aj na maďarský trh.
bobo - Čo sa Vám páčilo/nepáčilo na košickom Salóne piva?
Martina - Crazy Clown - Košický Salón piva nám veľmi pomohol dostať sa do povedomia verejnosti a získali sme veľa cenných kontaktov. Ochutnali sme veľa zaujímavých pív od tuzemských aj zahraničních pivovarov. Osobne nás veľmi zaujal sour ale od poľského pivovaru Pinta, ktorý sme mali možnosť ochutnať už předtím v Poľsku, ale potešilo nás, že sa tento výborný kúsok objavil aj v Košiciach. Medzi ostatnými u mňa osobne ešte zažiaril minipivovar Ikkona a to úplne najlepšie, čo sa ku mne dostalo bol čučoriedkový lambic od Mikkellera. A aj keď jsme poslednú dobu nepili veľmi ležiaky, pár sme ich skúsili aj v Košiciach a určite by sme doporučili ležiak od Cassovaru a tmavý ležiak Kateřina z Frýdlantu.
Ďakujem za rozhovor a prajem veľa dobrých nápadov! bobo wbm