Piatok 25.9.2020   oslavuje Vladislav zajtra pozýva na pivo Edita

6968 podnikov 

Rakúske pivné potulky 2019 Saglbräu Fritz Sendlhofer

http://www.kamnapivo.sk/webtron/rakuske-pivne-potulky-2019-saglbrau-fritz-sendlhofer.html

21. január 2020, 08:00
bobo
Rakúske pivné potulky 2019 Saglbräu Fritz Sendlhofer

Na koniec som sa dostal k ostatnému cieľu mapovania rakúskych remeselných pivovarov v údolí tiahnúceho sa od Zell am See po Kriml. Po pravde, až do príchodu na miesto, kde mal byť pivovar Saglbräu som bol v omyle. Informácie o tomto pivovare boli veľmi strohé, adersu som našiel na Googli. 

  

 

 

 

 

 

Na konečnej stanice regionálneho vlaku v Zell am See som najprv bezradne postával, v podstate okrem adresy som nemal nič iné v ruke (mobil nechávam odpočinúť :) ), tak som dal taxík. No taxík, ktorý ostal na stanici osamotený, hmm, až keď som si prisadol bolo jasné, že som sa ocitol niekde na kraji Káhiry :( zafajčený, špinavý,  ... ale doviezol ma serpentínami nad mestečko.       

 

 

No, bol som na zadanej adrese, ale nič nepripomínalo, že tu je nejaký pivovar, resp. reštaurácia, len rodinné vily, kopec snehu a ani duše na ulici, neisto som skúsil najsť niekoho, kto by mi poradil. Po desiatich minútach stepovania, keď som bol už v podstate na odchode si ma "všimol" z náprotivnej vily chlapík, ... papier s adresou, pár kostrbatých informácií čo hľadám a už ma viedol... 

 

 

... k väčšej drevenej stavbe... a za vrátami s logom Sagl Bräu sa objavil (v tom momente som to nevedel) sympatický pán, ako z rozprávky - p. Fritz Sendlhofer

 

 

Aj keď som ho vyrušil z kartovej hry s priateľmi, nechal ich tak :) a venoval mi kus svojho času. Hneď mi vysvetlil, že sa nejedná o reštauračný minipivovar, ale že si pivo varí pre seba a pre svojich priateľov. Varenie je jeho veľkou vášňou, ale venuje sa aj zbieraniu keramických krígľov, tuším, že ich má vo svojom príbytku viac ako 2500 kusov. Ale hlavnou záľubou je zbieranie drevorubačského náčinia, hlavne ručných píl (viac ako 4000 kusov) umiestnených vo svojom Sägenmuseume, istú časť zbierky venoval inému múzeu. 

 

 

Nečakal som to, ale ponúkol mi svoje doma varené pivo, roggenbier, fakt bolo veľmi príjemné, iste najlepšie tohto štýlu aké som kedy pil. Pán Sendlhofer sa ukázal, že nie je len výborný sládek, ale ...     

 

 

... aj domáci výrobca údenín (údené vo vlastnej údiarni), nič lepšie k pivku som si nemohol dať. 

 

 

Postupne mi prezradil niečo o svojom domácom pivovarčeku, ktorý si svojpomocne postavil (2004 / 2006 ?). Základom varne (odhadom jej objem je 50 litrov) je prerobená nádoba na mlieko, ktorá následne funguje ako fermentačná nádoba. Ohrev je plynom. Pivo sa varí z vody z vlastnej studne, používa slad z rakúskej sladovne Plohberger Maltz a používa len dva druhy chmeľu (možno ešte zistím viac). Na ležanie, uskladňovanie piva používa svoju pivnicu. Počas mojej návštevy mal pivo len vo fľašiach.

 

 

 

Pivovarček (cca 1000 m. n. m.) má umiestnený v zadnej časti domu, je súčasťou jeho múzea píl Sägenmuseum v menšej miestnosti, kde má aj výčap, je to taká útulná šmikňa, kde páni môžu tráviť aj celý deň :). 

 

 

 

 Väčšia miestnosť slúži pre prípadné návštevy (a tých bolo iste nespočet), je vyzdobená keramickými krígľami, rôznými starými pílami, ale aj oceneniami zo súťaží "bradáčov a fúzačov" z celého sveta (napríklad v roku 2012 na USA National Beard and Moustache Championships v kategórii Full Beard Garibaldi zlatú medailu,...).

 

 

 

 

To, že účinkoval aj v jednej epizóde Hairy Bikers´Bakeation britskej televízie BBC som našiel len náhodou, pripravoval v nej tradičné regionálne jedlo "Pinzgauer Kasnocken" (také halušky so syrom na panvici), ale taktiež v reklamnom videu spoločnosti vyrábajúcej načúvajúce pomôcky.

 

 

 

 

Na koniec mi pán Sendlhofer ešte ukázal takú raritu, vyše 200-ročnú "kolibu" - "sodel" v pôvodnom stave, ktorú používali drevorubači (jeho predkovia sa tak živili). Nachádza sa v priestore jeho múzea. 

 

Parádny výhľad na jazero Zell am See

 

Vstup do drevorubačskej koliby, zvanej "sodel"

 

 

 

 

 

 

Navštíviť tohto zaujímavého a činorodého chlapíka mi bol veľkým zážitkom, chystám sa tam znovu, dúfam, že sa mi to podarí. Na koniec ešte adresa Saglbräu Fritz Sendlhofer, 5700 Zell am See, Sonnbergstrasse 42, Rakúsko a pár fajn fotiek.

 

Ak tu tvoj obľúbený podnik nie je, pridaj ho a budeš jeho zakladateľom. Páči sa ti KamNaPIVO? Povedz o ňom kamarátom.Čo zlepšiť? Sme zvedaví na tvoj názor.
Uvádzané informácie pochádzajú v prevažnej miere od verejnosti, preto nemôžeme garantovať ich pravdivosť a presnosť. Každý môže údaje aktualizovať.
Obsah týchto stránok je chránený autorským zákonom © Použitie pre iné ako osobné účely je bez povolenia prevádzkovateľa zakázané.
Reklama na portále