Najstaršie pivovary 4. časť - Steiger
Polemík, názorov, tvrdení, ktorý pivovar je najstarší na svete sa na rôzných web stránkach, sociálných sieťach zaoberajúcimi sa touto témou nájdete nespočetne veľa. V sérii našich článkov nechceme tento problém riešiť, ale postupne predstaviť niekoľko zaujímavých pivovarov, možno aj najstarších na svete, kontinente, či krajine.
Ako najstarší fungujúci pivovar na Slovensku je uvádzaný pivovar Steiger vo Vyhniach. Prvé zmienky o pivovaroch na území Rakúska-Uhorska sa spomínajú v obciach Tvrdomestice, Veľké Uherce pri Topoľčanoch a Turdmeny pri Balatone.
Pivovar Steiger
Vyhne, Slovensko
Pivovar nadväzuje na pivovar založený v roku 1473.
Najstarším pivovarom na území Slovenska je považovaný pivovar vo Vyhniach, ktorý bol založený v roku 1473 rádom tempárskych rytierov, prvé pivo tu začali variť jezuitskí mnísi. Najstaršia dochovaná písomná zmienka je z roku 1524, ktorým kráľovná Mária dala mestu Banská Štiavnica súhlas na varenie piva v "starom" vyhnianskom pivovare tvoriacom súčasť skonfiškovaného majetku banskoštiavnického komorského grófa Siegfrieda Pieschena.
foto: Steiger
Od roku 1473 je pivovar prešiel mnohými rekonštrukciami a viackrát menil majiteľa. Výroba piva tu mala stúpajúcu, ale aj klesajúcu krivku. Počas nemeckej okupácie za druhej svetovej vojny pivovar poskytol financie a prostriedky povstaniu, riaditeľ Jaroslav Raiman bol zabitý a viacero zamestnancov zatknutých. Tým sa zastavila výroba piva až do decembra 1944, kedy pivovar znovu obnovil svoju činnosť.
Sladovňa pivovaru
Novodobá história
V roku 1989 vznikol štátny podnik Pivovary a sladovne š.p. Levice - pivovar Vyhne, následne sa v roku 1991 stala majiteľom firma Hell s.r.o. Banská Štiavnica, ktorá sa neskôr pretransformovala na Hers s.r.o. Nechýbalo veľa a v roku 1993 sa mohla tradícia varenia piva vo Vyhniach skončiť, kompetentným sa nepáčila poloha pivovaru a mienili ho zrušiť. Úvahy o úplnom konci varenia piva v tradičnej lokalite sa však nakoniec neuskutočnili.
foto: slovenskepivo.sk
V roku 1995 kúpil vyhniansky pivovar za 200 miliónov korún Eduard Rada a za ďalšie štyri roky sa uskutočnilo viacero významných modernizačných zásahov. S pivom Hell, čo bol tmavý špeciál, úspešne prenikol aj na britský trh. Od roku 1996 sa zmenil aj názov nosnej značky piva Vyhniansky ležiak na dnešný Steiger, ktorý vyjadruje spätosť s regionálnou tradíciou baníctva, kde bola takto pomenovaná jedna z najvýznamnejších funkcií v bani - banský majster.
foto: Právo, Vilček
V roku 2002 sa vo Vyhniach pripravovali nové investície, chceli rozšíriť ročnú kapacitu z 300 na 550 tisíc hektolitrov piva ročne, ale realizácii však neprišlo. Pivovar negatívne prekvapili poklesy predaja. Podpisovala sa pod ne zvýšená spotrebná daň za pivo, ale aj konkurenčný boj. Tlak konkurencie vyústil k rozhodnutiu prijať kapitál najprv od Európskej banky pre obnovu a rozvoj, následne v roku 2006 sa Eduard Rada (vlastní minoritu %) z pivovaru stiahol. Väčšinovým vlastníkom pivovaru sa stala pomerne neznáma spoločnosť Endemit so sídlom v Londýne, ktorá mala prsty aj v spoločnosti PSM (vlastnila pivovary a značky Holba, Litovel a Zubr), ktorá sa stala menšinovým vlastníkom (10%-ným) pivovaru vo Vyhniach.
foto: slovakbook
Pivo sa varí klasickou metódou, následne zreje dvojstupňovo v spilkách a ležiackých tankoch niekoľko týždňov. Po tom, čo ukončil svoju výrobui bratislavský Stein, prevzal jeho značku a produkciu. Okrem klasických pív, môžeme nájsť v jeho portfóliu aj netypické pivá, ako napríklad tmavé nealkoholické pivo (Steiger Dark Free), či ponúka aj radler (rarita na slovenskom trhu - Radler free energy) a cider.
foto: slovakbook
V roku 2007 sa pivovar oficiálne premenoval na Pivovar STEIGER a.s., čím jednoznačne potvrdzuje svoju spolupatričnosť k banskoštiavnického regiónu. V súčasnosti patrí pivovar s ročným výstavom (nenaplneným, deklarovaný výstav je niečo málo pod 200 000 hl) 250 000 hl piva medzi stredné pivovary. Najúspešnejším rokom v histórii bol rok 2000 kedy pivovar vyrobil skoro 300 000 hl piva.
Terajší podiel na slovenskom pivnom trhu sa pohybuje medzi 6 - 10%-tami. Export je hlavne do Českej republiky, Maďarska, Rakúska, ale aj do Vietnamu.
foto: slovenskepivo.sk
Pivo:
Vlastné značky Steiger, Kachelmann, Sitňan, Grošák, Pandúr a Hell
Radlery Citrón, Limetka, Malina a Zázvor (v ponuke od r. 2010)
Prevzaté značky piva - Stein
Pre spoločnosť Coop Jednota varí značku Gazda, pre Kaufland značku Horden
Distribúcia značiek Zubr, Holba, Litovel a nemecký Bitburger
V ponuke má aj alkoholické nápoje Cider Strongapple a Perry Strongpear
Pivovar Steiger, a. s.
Vyhne č.24
966 02 Vyhne
Slovensko
Pozn.: Niekoľko hodnotení pív Steiger z roku 2007.