4P - Pivné potulky po Prahe 3. deň Černá je dobrá

Aj keď na pražský minipivovar a reštauráciu U Fleků niektorí pivári nemajú práve najlepšie slovo, ja som sa tam tešil. Nebol som tu hádam zo šesť rokov. Po pravde nič sa nezmenilo, hordy turistov hádam z celého sveta (však predsa z nich žijú), B - vitamín, teda Becherovku v cene 79.-Kč za 0,04l, ktorú vcelku násilne ponúkajú čašníci(však tam idem hlavne za pivkom, béčko si dám niekde inde), rozľahlé priestory aj s rezervačkami, ale predsa môžu byť naň pražania hrdí. Je na to viacero dôvodov, pivko sa tu varí nepretržite viac ako 500 rokov, dlho to bol jediný malý pivovar, ktorý prežil aj komančov a varí ortodoxne charakteristické čierne pivo bavorského typu, má to tu svoju atmosféru, rekonštruuje sa, zachovávajú tradície (len tie topinky zadara po desiatej nie sú), ...nakoniec je to aj česká kultúrna pamiatka.
Od Pinkasů ste U Fleků coby dup. Z Junganovho náměstí cez Národní na Spálenou, tu električkou 22, na Lazarskej výstup a cez Myslíkovú som tam. Ráno som tatiaľ prechádzal, ale ešte bolo skoro.
Som asi ranostaj, osem desať a otravujem U Fleků, tak som si sfotil aspoň esbeeskára
Rýchlo dnu, bude ešte miesto? (15:24)
Veľmi pekný a osažný popis podniku povesil pred zhruba štyrmi rokmi na knp romik, niet viac veľmi čo dodať, iba ak nové foto a pár mojich postrehov.
Tu sa to čapuje
Po vstupe som si to namieril do Kufra, ale obsluha nemala zľutovanie, ani jedno pivko mi nebola ochotná tu doniesť, tak som si našiel jedno malé miestečko vo Velkom sále. Pôvodne som chcel dať klasicky jedno, ale to by bolo asi málo, tak som skončil pri treťom, prvé som pokoril na tri x, druhé bolo na stole po 16 minútach od môjho príchodu, ale tretie som už vychutnával dlhšie. Atmosféru dopĺňa harmonikár, obsluha prináša neuveriteľné množstvá piva, neznámi sa dávajú do rozhovorov, Maďar sa baví s Ukrajincom, Nemec s Nemcom (ale nakoniec sa z neho vykľul Slovák), Japonec s fotoaparátom, Čech so Slovákom a Slovák s každým :) hukot ako na václaváku :) a litre černého "13 voltového" zlata medzitým len tak miznú dole gágormi :), vraj denne aj takých 2 200.
Pozor, vchází harmonikář...
Maďarští turisté to umí pořádně roztočit :), ta v bílem taky
Prvé a už to fotím na krivo
Už sa mi nesie tretie, rýchlovka, za 16 minút dva pivká
Trošku sa uvolnilo, tak jedno lepčejče foto
Zábava graduje, graduje...
Už som na odchode a Staročeská je plná ... rezervačiek
Bilancia:
Pivo: 3x Flekovský tmavý ležák 13%
Prostredie: 8,5/10, tradícia nepustí, zaujimavé zrekonštruované priestory, už je to viac o turizme ako o klasickej pražskej knajpe, aj keď tá atmosféra sa nemusí ortodoxnému pivárovi páčiť, je to predsa len robené pre turistov a ich peňaženky, všimnite si zachovalé a zrekonštruované pôvodné stropy
Pivo: 8,5/10 a niečo máličko viac :) , cena piva za 0,4 l bola 59.- Kč. Jedno som si zobral aj domov ve flašce, na cenu jsem nehleděl :), je v 0,5, 0,7 a 2 litrových flašiach s keramickým uzáverom, ale aj v 5litrovom súdku
Obsluha: až na to, že mi nedovolila sadnúť si, či objednať pivo v Kufri sa mi pozdávala, fičalo to tam jedna radosť, s prísunom piva nebol žiadny problém, ba dokonca pri výčape bol pán ochotný dať slovo, dva.
Niečo málo z histórie:
Prvá informácia je z roku 1499, keď dom "U dvou strak" kúpil sladovník Vít Skřemenec a založil tu jeden z najznámejších pivovarov sveta. V 18. stor. pivovar kúpil Jakub Flekovský, od vtedy nesie pivovar jrho mrno. Neskôr pivovar vlastnila rodina Pštrossová, ktorá objekt zveľadila a rozšírila do podoby v akej funguje v podstate aj dnes. Začiatkom 20. stor. vlastnil pivovar Josef Karel Khop, po jeho smrti manželka Marie kúpila objekt spolu s Václavem Brtníkem. Brtníkoví ho vlastnia aj v súčastnosti, keď sa im vrátil v reštitúcii v roku 1991. Počas socíku boli aj úvahy o jeho likvidácii, čo sa však našťastie nestalo, dokonca v 80.rokoch minulého storočia prešiel rekonštrukciou. Okrem pivovaru a reštauračných častí (zaujimavé názvy) v objekte je aj Pivovarské múzeum a Kabaret. Celková kapacita podniku je približne 1200 miest.
Pivo varia podľa starého receptu z roku 1842, jedná sa o špeciálny tmavý 13° ležiak bavorského typu. Ročný výstav pivovaru je približne 2500 hl piva, pivovar je možné si pozrieť so sprievodcom. Kuchyňa prispôsobená pivu, staročeská (flekovský gulášek, libová tlačenka s cibulí, pečené koleno s oblohou, svíčková, pečená kachna, kysané zelí, houskový, bramborový a špekový knedlík, bramboračka, pivní sýr a tak dále, a tak dále...)
Pivovar a restaurace "U Fleků"
Křemencova 11
110 00 Praha 1
Česká republika
tel.: +420 224 934 019 - 20, +420 224 602 660 290
e-mail: ufleku@ufleku.cz
web: www.ufleku.cz
GPS: 50°4'44.055"N, 14°25'0.908"E
Otvorené denne: 10:00 - 23:00
Metrom: Karlovo náměstí - 336 m, Národní třída - 360 m, električkou: Myslikova - 113 m, Lazarská - 224 m
Od Fleků som si to namieril k Zlatýmu tygrovi, na Národní som si pozrel miesto, kde sa to celé začalo na ostro, teda v tom roku 89. Jedine som sa neodvážil cestou vstúpiť do baru s názvom Nevinný bar, asi by som tam nezapadol :(, bol podozrivo vysvietený.
Pamätník na Národní
Tento článoček obsahuje len skutočnosti a názory získané na základe môjho vnímania, (ne) schopnosti vnímamia, (ne) schopnosti popísať dané skutočnosti, moje (ne) možnosti. Ak máte iný názor, skúste ho vyjadriť v diskusii, vopred ďakujem.
Na zdravie, priatelia černého piva !